استخراج و صادرات سنگ آهن

تاثیر صادرات سنگ آهن بر تولید فولاد

صادرات سنگ آهن مرغوب در جنوب کشور در حالی ادامه دارد که مورد نیاز واحدهای فولاد سازی است. این موضوع که مدتی است خبرساز شده با ورود پلیس امنیت اقتصادی هرمزگان در کشمکش است. تلاش ها برای جلوگیری از خام فروشی توسط این نهاد ادامه دارد.

تامین مواد اولیه که اصلی ترین نیاز در صنعت فولاد کشور به شمار می آید، دغدغه این روزهای شرکتی همچون ذوب آهن اصفهان شده است. این شرکت به دلیل نداشتن مواد اولیه مورد نیاز خود مجبور است بخشی از تولید خود را کاهش دهد. این امر باعث از دست رفتن فرصت های شغلی در زنجیره فولاد کشور خواهد شد.

استخراج و صادرات سنگ آهن
صادرکنندگان سنگ آهن ارز صادرات را به فروش ارزان داخلی ترجیح می دهند.

در این خصوص محمد جعفر صالحی، معاون خرید ذوب آهن اصفهان به خبرگزاری ایسنا گفت: “ما پاسخ مقام قضایی را داده و نیاز خود را از نظر کمی و کیفی اعلام کرده ایم. حال این که صادرات سنگ کیفی و مناسب در جنوب کشور انجام می شود دلیل آن عدم ممنوعیت صادرات است.”

صالحی در ادامه گفت: “اکنون با بالارفتن نرخ ارز در کشور صادرکنندگان حاضر هستند تا عوارض صادراتی را پرداخت کرده و در مقابل به درآمدهای ارزی دست پیدا کنند. تا این که آن را در داخل کشور به ریال فروخته و به دست مصرف کننده داخلی برسانند. زیرا قیمت جهانی سنگ آهن نیز بالا رفته و منجر شده تا جذابیت صادرات سنگ آهن افزایش یابد. در این زمینه نیز اقدامی نمی‌توان انجام داد و در نهایت این صادرات به ضرر فولادسازان داخلی تمام می شود.”

راه حل ممنوعیت صادرات سنگ آهن است؟

وی افزود: “برای جلوگیری از این اتفاق باید صادرات سنگ آهن ممنوع شود که آن نیز از لحاظ قانونی شرایط خاص خود را نیاز دارد. همینطور همه این صادرات با مجوز رسمی انجام نشده و برخی نیز به صورت قاچاق بوده است. در این زمینه مسئولان بندری باید پاسخگوی این موضوع باشند که باری که مجوز صادراتی نداشته چگونه بارگیری آن در کشتی انجام و تبدیل به یک معضل برای صنعت فولاد کشور شده است؟”

استخراج سنگ آهن
نحوه و قیمت عرضه سنگ آهن به فولاد سازان بر قیمت آهن آلات تاثیرگذار است.

به گزارش ایسنا، معاون خرید ذوب آهن اصفهان در رابطه با تامین مواد اولیه از طریق طرح احیای معادن کوچک مقیاس نیز گفت: “ما به موازات بحث احیای معادن کوچک مقیاس که در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران فعال است، شرکت پویش معادن ذوب آهن را با صد درصد مالکیت و مسئولیت در این زمینه راه اندازی کرده و در تایباد نیز روی یک معدن سنگ آهن منگنز دار فعالیت خود را آغاز کرده ایم.”

صالحی همچنین افزود: “۲ تا ۳ محدوده معدنی دیگر نیز ثبت شده تا در کنار طرح احیای معادن کوچک مقیاس در شرکت پویش معادن ذوب آهن، بحث احیا و فعالسازی معادن کوچک مقیاس را به صورت مشارکتی و مالکیتی انجام ‌دهیم و تا ۲ سال آینده بتوانیم بخش قابل توجه خود را از طریق شرکت پویش معادن و معادن کوچک مقیاس به نتیجه برسانیم.”

البته عرضه سنگ آهن با قیمتی ناچیز در برابر قیمت جهانی به تولیدکنندگان فولاد هم منتقدان بسیاری دارد و همینطور برخی کارشناسان ممنوعیت صادرات را راه حل اساسی برای جلوگیری از خام فروشی نمی دانند. هنوز چکونگی تاثیر این مناقشه در قیمت آهن آلات مشخص نشده است.

Relatest posts

عرضه شمش فولادی در بورس کالا
میرعامل ذوب آهن قیمت دستوری را به نفع مصرف کننده نمی داند

Leave Comments

call